Obilježen Dan sigurnijeg interneta u našoj školi

Autor: Katarina Kotrla Vidić, 9. 2. 2023.

Cesarići, mali i veliki, svake se školske godine aktivno uključuju u aktivnostima povodom obilježavanja Dana sigurnijeg interneta. Zanimljive teme, predavanja, radionice ali i iskustva učenika prepričavali su se na nastavnim satima informatike, satovima razrednog odjela ali i na hodnicima tijekom cijelog tjedna.

Slogan Dana sigurnijeg interneta je “Zajedno za bolji internet”, a promiče sigurniju i odgovorniju upotrebu internetske tehnologije kod djece i mladih.

Učenici 2.b razreda na satu informatike sudjelovali su u radionici "Online igre – Igram igru, a ne znam kakva je?". S učiteljem  Zvonimirom pričali su o igrama koje igraju, ima li možda nasilja u njima, što im se sve može dogoditi ako se kroz igre dopisuju s nepoznatim osobama te kako postupiti ako se nađu u takvoj situaciji.

Zatim su uz pomoć socijalne pedagoginje Vlatke Medunić saznali pravila kojih se treba pridržavati prilikom korištenja interneta, kao i na koji način pravilno komunicirati u virtulanom svijetu.

Predavanja i radionice za učenike 5. – 8. razreda koje su vodili su učitelji informatike Katarina Kotrla Vidić i Tomislav Balen  imale su naglasak na ONLINE IZAZOVIMA.

„Koliko je tanka granica između zabave i opasnosti?“

O online izazovima često su vidljivi članci u medijima, a možemo ih naći na na društvenim mrežama Facebook, Instragam, TikTok, WhatsApp ili YouTube. Potiču tinejdžere da se uključe u „igru“,  imaju različite zadatke a često im je cilj dovesti „igrača“ u životnu opasnost  ili čak izazvati samoubojstvo.

Nazivi poput: Skull-Breaker Challenge ili izazov slomljene lubanje!, Blue Whale ili plavi kit izazov , „MOMO“, Kylie Lip Challenge , Igra gušenja - 'flatliner', 'space monkey', 'blackout', 'the knockout challenge' i 'the fainting game',  Izazov ljepljivom trakom , Izazov s cimetom samo su neki od izazova koji su nažalost rezultirali i tragičnim posljedicama.

Veći broj učenika naše škole rado se uključio u raspravu. Upoznati  su sa ovim teškim posljedicama te na pitanje: „Što mogu učiniti kao pojedinac?“, odgovaraju „1. Prijaviti sadržaj. 2. Blokirati sadržaj. 3. Obavijestiti policiju!“

Nakon predavanja uslijedile su i igraonice, "Uspješno svladaj polja sva, reci DA Internet sigurnosti!" i „Brbljavica“ te su učenici kroz zanimljive igre ponovili sva važna pravila i savjete koji će im pomoći u online sigurnosti.

Najbolji i najbrži igrači u prvoj igri dobili su nagradu – pohvalnicu.

Evo nekih zanimljivih komentara:

„Najviše mi se svidjelo kad smo igrali igre i pričali o opasnim challengima.“

„Nije mi se svidjelo kad sam čula koliko djece i ljudi poginu zbog takvih „gluposti“.“

„U budućnosti ću poslušati  savjete i sigurnije koristiti internet.“

„U budućnosti bolje IGRAT NOGOMET.“

Na sam Dan sigurnijeg interneta, 7. veljače, Udruga Suradnici u učenju, CARNET i Nacionalni CERT s partnerima organizirali su online konferenciju “Potraga za boljim internetom” na kojoj su u online obliku sudjelovali učitelji informatike naše škole: Katarina Kotrla Vidić, Tomislav Balen i Zvonimir Andrišek.

Za to vrijeme naši učenici imali su online izazove, ali ovoga puta edukativnog karaktera pa su zaigrali igre: Online kviz za djecu 2023. (organizira: CSI) i Potraga za boljim internetom 2023.(organizira: Suradnici u učenju)

Na samom kraju 5.-aši su sami izradili plakate u kojima ostalu djecu i mlade upozoravaju na opasnosti , te dijele dobre savjete za bolju sigurnost u virtualnom svijetu.

« Svibanj 2024 »