Svečanim kulturno umjetničkim programom obilježili školski projekt Cesarić u Cesariću

Autor: Mirna Kovačević, 3. 2. 2024.

Projekt Cesarić u Cesariću ušao je u 19. godinu obilježavanja i učenici i učitelji Osnovne škole Dobriša Cesarić izuzetno su ponosni na njega. Projekt je postao neodvojivi dio škole, prepoznat diljem Lijepe Naše i šire. Cilj projekta je proučavati i povezati pjesništvo Dobriše Cesarića sa nastavnim i izvannastavnim aktivnostima, a ove godine kroz sve se protezao motiv "Preobrazba".

Na završenog svečanosti nazočili su i pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Požege Maja Petrović, ravnateljica Osnovne škole Dobriša Cesarić mr.sc. Lidija Pecko, ravnateljica Gradske knjižnice Aleksandra Šutalo, umirovljeni učitelj Ivan Abibović - idejni začetnik projekta,  ravnateljica Osnovne škole Julija Kempfa Kornelija Sabljak, brojni uzvanici, učitelji OŠ Dobriša Cesarić, kolege sustručnjaci s ostalih škola, predstavnici izdavačkih kuća Školske knjige, Alfe i Profila, roditelji. Nositeljica projekta “Cesarić u Cesariću” je profesorica Blanka Đimoti Zima, a u ulozi voditelja i moderatora programa bili su učenici 8. a Benedikta Samaržija i Lovro Prevendar.  Svoj rad na završnoj svečanosti u Galeriji svjetlosti Gradske knjižnice Požega predstavile su se učenici umjetničkih skupina i njihovi mentori.
„Uvijek spremni za nove izazove i teme naši vrijedni i marljivi učenici sa svojim mentorima, u koordinaciji s kolegicom Zima pripremili su za vas bogat i raznovrstan program. Želim svima da se ugodno osjećate danas i da podržite naše učenike i mentore koji su za sve vas pripremili vrlo bogat program“, istaknula je ravnateljica škole mr.sc. Lidija Pecko.
U ime Grada Požege pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Maja Petrović istaknula je sljedeće: „Stvaralaštvo Dobriše Cesarića ostavilo je neizbrisiv trag u hrvatskoj književnosti, ali i šire, o čemu sve svjedoče i brojni prijevodi na svjetske jezike. Čestitam vam i zahvaljujem što ste prepoznali koliko je važno njegovati ostavštinu Dobriše Cesarića, ali ujedno njegovati je i kao poticaj za novo stvaralaštvo. Mislim da svi mi Požežani trebamo biti ponosni što se jedan takav velikan rodio u našem gradu, i svoje prve dane djetinjstva proveo upravo ovdje. Želim vam i dalje puno uspjeha u daljnjem radu te budite i dalje uspješni i kreativni“, poručila je Petrović. Dugogodišnji suradnik Osnovne škole Dobriša Cesarić na raznim projektima, profesor Željko Balog, u svom obraćanju okupljenima, prisjetio se davnog i iznenadnog posjeta Dobriše Cesarića Požegi. „Svojedobno smo imali čast da smo 1977. godine, imali iznenadni posjet Dobriše Cesarića i Jure Kaštelana u Gimnaziji. To je bila 750. obljetnica grada Požege, i imali smo neku potporu tih filmova pa smo uspjeli na brzinu, jer smo kasno saznali, skupiti opremu, doći na „lice“ mjesta i snimiti kratki prilog“, kazao je prof. Balog koji je ujedno i najavio prikazivanje dokumentarnog filma „Cesarić i Kaštelan u Požegi te jednominutnog filma „Slap“.
O projektnim aktivnostima učenici zajedno sa svojim mentorima pripremili su i film u kojem je prikazan rad ostalih kreativnih izvannastavnih skupina.
Redatelj filma je profesor informatike Zvonimir Andrišek i u njemu su svoj rad s učenicima predstavili mentori: Mirna Kovačević, Darko Papak, Ivana Marić, Julijana Banovac, Matea Krklec, Ninoslav Pirović, Renata Drežnjak, Blanka Đimoti Zima, Sandra Halt Ćuže, Snježana Potočnjak, Tanja Zeba, Vesna Markanović i Irena Ivetić i Matea Krklec.
Kako je bilo na svečanom predstavljanju školskog projekta Cesarić u Cesariću – Preobrazba donosimo vam u fotogaleriji.
Čestitke još jednom svim izvođačima i mentorima na prekrasnim umjetničkim nastupima.