2023-12-18 10:09:26

Profesorica Zima sudjelovala u međunarodnom skupu “ The Holocaust as a starting point Dialogue between Bosnia-Herzegovina, Serbia, Croatia“

U Parizu je održan međunarodni skup pod nazivom “ The Holocaust as a starting point  Dialogue between Bosnia-Herzegovina, Serbia, Croatia ” od 3. prosinca do 8. prosinca na kojemu je sudjelovala i naša djelatnica prof. Blanka Đimoti Zima. Riječ je o skupu koji zajedno organiziraju Memorial de la Shoah Paris – Musee et Centre de documentation, Schweizerische Eidgenossenschaft, Federal Department of Foreign Affairs FDFA, Education and Teacher Trainging Agency,  Ministarstvo prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, Udruženje nastavnika i profesora historije/istorije/povijesti – EUROCLIO HIP BiH  uz potporu Europske komisije. 

Seminar se odvijao u Memorialu de la Shoah Paris najvećem europskom dokumentacijskom centru i muzeju koji čuva uspomenu na stradanja Židova u 2. svjetskom ratu i promiče kulturu dijaloga. Memorial se nalazi u 4. pariškom okrugu, u četvrti Marais, koja je na početku Drugog svjetskog rata imala veliko židovsko stanovništvo. Memorijal je otvorio predsjednik Jacques Chirac 27. siječnja 2005.

Program međunarodnog skupa  uključivao je rasprave  o pojavi i širenju ideje antisemitizma, o odnosu prema Židovima u evropskim zemljama te o različitim fazama “konačnog rješenja”. Naglasak je bio na širenju antisemitizma u Francuskoj. Jedan od najdojmljivijih trenutaka bio je obilazak  sabirnog logora Drancy pokraj Pariza  koji je bio polazna točka za daljnja deportiranja Židova.  Tema seminara uključivala je i ostale genocide kroz 20. stoljeće, a predavači su bili vodeći evropski  znanstvenici i profesori;  Tal Bruttmann, Paris-Cergy University, Fleur Sophikitis, Valentine Lachaud, Tomislav Dulic, Uppsala university, Sophie Gagnard,  Lola Cazanas, Mémorial de la Shoah, Philippe Boukara, Mémorial de la Shoah, Pierre Savy, Université Paris-Est Marne-la-Vallée. Diskusije su se vodile i o staljinističkim represivnim metodama, o genocidu nad Tutsima u Ruandi te o masovnim ubojstvima u Kambodži, o zločinima u Vukovaru i Srebrenici.

„Cilj stručnog skupa bio je omogućiti sudionicima da prošire vlastito znanje o holokaustu kroz detaljan uvid u različite aspekte stradanja Židova, Srba i Roma u razdoblju prije i za vrijeme Drugoga svjetskog rata, u nacističkoj Njemačkoj te višijevskoj Francuskoj. Potrebno je podsjetiti da antisemitizam i svi oblici nesnošljivosti predstavljaju prijetnju demokratskim društvima, nužno je suprotstaviti se negiranju Holokausta i antisemitizmu kroz bolju zaštitu i promicanje demokratskih vrijednosti i ljudskih prava“  – zaključila je Zima. Spomenimo da je profesorica Zima već nekoliko godina aktivno uključena u  poučavanje o holokaustu, zločinima protiv čovječnosti i ljudskim pravima te je redovit sudionik i predavač na državnim i međunarodnim seminarima koji posvećuju pozornost povijesnim zbivanjima 20. stoljeća. Poruka koju su sa skupa poslali svi govornici je jasna i nedvosmislena, a to je da se na žrtve holokausta ne smije podsjećati samo u posebnim prilikama ili obilježavajući spomendane, već se svakoga dana treba jasno i nedvosmisleno osuđivati genocid, ksenofobiju kao i bilo koji drugi oblik neravnopravnosti, nejednakosti te ograničavanja temeljnih ljudskih prava i sloboda. Važan je suvremeni  pristup poučavanju o holokaustu uz skretanje  pozornosti na radne definicije antisemitizma i poricanja holokausta te iskrivljavanja činjenica o njemu sukladno Međunarodnom savezu za sjećanje na holokaust (The International Holocaust Remembrance Alliance – IHRA) čiji je član i Republika Hrvatska.

„Smatram da  je  ovakav otvoreni  dijalog između predstavnika Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije  o osjetljivim pitanjima iz razdoblja Drugog svjetskog rata i poraća na ovim prostorima nužan.   Holokaust je događaj bez presedana u ljudskoj povijesti i zbog težine zločina predstavlja velik izazov za znanstveno izučavanje. Svakako ga još i danas možemo svrstati među osjetljive povijesne i kulturološke  teme, zaključila je prof. Zima.

Čestitamo profesorici Blanki Đimoti Zima i želimo joj puno uspjeha u daljnjem istraživanju.


Osnovna škola "Dobriša Cesarić" Požega