IRENA IVETIĆ – UČITELJICA I PJESNIKINJA

Irena Ivetić rođena je 20. studenog 1966.g. u Ljubiji, malom rudarskom mjestu u Bosni i Hercegovini, u kojem su njeni roditelji tada radili kao nastavnici. Odrasla je u Vojvodini, u selu Beški u Srijemu, gdje je polazila osnovnu školu. Srednju školu i Pedagošku akademiju završila je u Novom Sadu.

Od 1993.g. živi u Požegi i radi kao učiteljica razredne nastave. Djelatnica naše škole je od 1996.g. Uz rad u redovnoj nastavi vodi literarno-novinarsku skupinu mlađih razreda.

Irena piše od djetinjstva. Piše pjesme i priče, za djecu i za odrasle. Mnoge pjesme i priče objavljene su joj u dječjim časopisima Smib, Modra lasta, Radost, Prvi izbor. Neke pjesme uvrštene su i u školske čitanke. Pjesme za odrasle objavila je u virtualnom književnom časopisu Knjigomat. Na natječajima Kronike požeško-slavonske dobila je treću nagradu za pjesmu Slagalica i drugu nagradu za priču Happy birthday ( x = 50 – 1 ). Priču Tata koji prede objavio je internetski portal Katolici.org. Priča Mama, kupi mi konja! dramatizirana je i emitirana na 1. programu Hrvatskog radija u emisiji Priča za laku noć.

Godine 2007. učiteljica Irena izdala je u svoju prvu knjigu, zbirku pjesama i kratkih priča za djecu pod nazivom Recept za radostAutori ilustracija su bili učenici naše škole. Zbirku pjesama i kratkih lirskih proza za odrasle naslovljenu Zvuci mojih tišina objavila je 2008.g. Autorica ilustracija je Marija Englman, koja je također bila učenica naše škole. Obje knjige Irena Ivetić objavila je u vlastitoj nakladi.

Slikovnica Naša Šima nastala je kao razredni projekt i objavljena 2015.g. Učiteljica Irena je napisala tekst, a slikovnicu su oslikali Šimini razredni prijatelji, tada učenici 6.c razrednog odjela. Možete je pročitati na web-stranici naše škole.

Zbirku priča za djecu Mama, kupi mi konja! objavila je zagrebačka Alfa u svojoj biblioteci Knjiga za mladež 2017.g. Knjigu je uredio Božidar Prosenjak, ilustrirao Dario Kukić i predstavljena je na Interliberu.

Godine 2019. učiteljica Irena Ivetić objavila je zbirku pjesama za djecu  Recept za radost, drugo, izmijenjeno i dopunjeno izdanje. „Ovo nije moja nego naša knjiga“, ističe autorica. Jer ova knjiga je prekrasno ilustrirana likovnim radovima učenika. U njenom stvaranju sudjelovalo je ukupno dvadeset i sedam malih umjetnika! Učiteljica je prikupljala ilustracije četiri godine. Urednica i lektorica knjige je Romana Thür, prof.  a likovna urednica Kristina Gašparović, mag. prim. educ.

Doista, svi mi imamo svoje recepte za radost a oni se baš kao i kuharski recepti mogu i razmjenjivati. I tako se radost širi među nama. Upravo to – širiti radost, širiti ljubav prema pisanoj riječi, slikarstvu i umjetnosti općenito želja je učiteljice Irene Ivetić.

SUNČANOM STRANOM ULICE

Ovoga jutra

pođi

sunčanom stranom ulice!

Pokatkad sklopi oči,

koračaj lagano,

oslušni sunčev zov

i kreni za njim.

Tamne će sjene

izblijedjeti i nestati

među sunčevim toplim prstima.

Dok ti ugodno grije lice,

pusti neka te

i iznutra obasja!

Bog  je raskrilio plašt

jednako plav i čudesan

za sve nas –

pronađi pod njim svoje mjesto!

Sunce zove i tebe i mene,

zove sve nas,

samo treba čuti njegov glas,

prepoznati ga

i krenuti za njim.

Od danas,

svakoga jutra

idi samo

sunčanom stranom ulice!

Irena Ivetić

TREŠNJINA PRINCEZA

Stablo grane raširilo,

trešnjama se okitilo,

ushićena gleda Lota:

Koja radost i ljepota!

Zbog tebe smo mi dozrjele

– djevojčicu trešnje zovu.

Na prste se podignula:

Dohvatit ću granu ovu!

Košaricu napunila,

trešnjama se osladila,

musava je do ušiju

al' se crne oči smiju!

Nešto ću te naučiti:

trešnje nakit mogu biti –

po dvije na uši stavi

– naušnice ti napravi!

S takvim uresom ljupkim

bit ćeš ljetna princeza.

Taj modni detalj bit će ljepši

od srebra, zlata i veza.

Požega, 30.6. – 1.7. 2020.

Irena Ivetić

« Svibanj 2021 »