ZIMSKE RADOSTI – IGRE NA SNIJEGU

Autor: Tanja Zeba, 23. 1. 2017.

Početak drugog polugodišta sve nas je razveselio! Nakon dužeg izbivanja iz školskih klupa-ponovni susret sa prijateljima i učiteljicama, te snijeg koji nam je neprestano padao. Nije moglo biti veselije!

Kako boravak na snijegu povoljno utječe na dječje zdravlje i razvoj dogovorili smo se da ćemo 18. siječnja, srijeda, u školu doći sa zimskom opremom (skafanderima, kapama, šalovima, rukavicama i sanjkama). Prvi i drugi razred, učenici koji pohađaju produženi boravak imali su dvosatne aktivnosti, igre na snijegu. Uz igru povezivali smo i gradivo iz prirode i društva koje trenutno učimo i obrađujemo. Zima u mom zavičaju. Zimske radosti. Vremenske prilike. Biljke i životinje zimi. Ljudi zimi.

Uz zanimljiva pitanja i odgovore- Jeste li znali? Krenuli smo s aktivnostima.

ZAŠTO PADA SNIJEG?

Ako je temperatura u oblaku vrlo niska, iz njega padaju pahuljice snijega koje se sastoje od zaleđenih kapljica vode - kristalića leda.

ZAŠTO JE SNIJEG BIJELE BOJE?

Snijeg je bijele boje zato što je on Sunčevo ogledalo!
Sunčeva svjetlost je bijele boje. Snijeg za razliku od drugih stvari ne upija Sunčevo svjetlo, nego ga odbija od sebe i tako pahuljice postaju Sunčeva ogledalca!

Igre na snijegu

Utrka sa preponama
Utabati stazu za trčanje, na kojoj smo od snijega napraviti prepreke, visine do koljena ili niže. Sudjelovati može cijeli razred, a pad na snijeg neće biti opasan, samo jako zabavan.

Trčanje po snijegu

• trčanje po neizgaženom snijegu
  • sunožno skakanje po neizgaženom snijegu
  • skakanje u dalj u neizgaženi snijeg
  • hodanje bočno i utabavanje kvadrata, osmica i drugih oblika
  • trčanje u slalomu oko stabala ili povećih gruda snijega

Povlačenje konopca
Ova jednostavna igra, na snijegu postaje urnebesna. Formirali smo ekipe, a ako vas je više, a nas je bilo preko tridesetak,  sve će biti zabavnije i smješnije... Naravno, ne zaboravite debele rukavice.

Gađanje
Napravite malo uzvišenje od snijega, koje zapravo treba predstavljati stalak za metu. Zatim poredajte prazne konzerve i limenke i to u nekoliko redova, dok ne postavite samo jednu na vrh (u obliku piramide). Izmjerite daljinu i natjecanje može početi. Mi smo postavili  stari ormar i na njega limenke. Svatko si je izradio po tri grude snijega kojima će gađati limenke. Pobjednik je onaj koji sruši najviše limenki.

Napravite anđela u snijegu!

Da biste napravili anđela u snijegu, potreban vam je svježi snijeg, dubine najmanje 4 cm. Pronađite lijepo mjesto, na kojemu je snijeg čist i ispod kojega ne viri korjenje iz zemlje, grančice i sl. Lezite na odgovarajuću snježnu površinu ili za hrabrije, stanite leđima okrenuti snijegu i jednostavno padnite unatrag. Mašite rukama gore-dolje u snijegu (čime izrađujete anđelova krila) i širite i skupljajte noge (čime izrađujete anđelovu haljinu). Pokrete je potrebno ponoviti više puta.
Kada ustajete, pokušajte stati u isti otisak koji ste napravili prije nego što ste legli u snijeg.
Mi smo bili uspješni.

Štafetne igre sa sanjkama

Podijelili smo učenike u sedam ekipa. Zadatak je bio od starta, startne crte,  (obiljžili smo ju pomoću špricaljke u koju smo usuli vodu i ektrakt maline i tako dobili vidljivu crvenu boju koja se isticala u svoj toj snježnoj bjelini) pa do cilja vući sanjke. Najuspješniji su bili oni najbrži. Drugi zadatak- vući sanjke u paru,  na njima sjedi jedan učenik. Treći zadatak- vući sanjke u paru a na njima sjede dva učenika.

Današnji zadatak  bio je dobro se zabaviti na snijegu sa prijateljima i učiteljicama, nasmijati se, pokušati se što manje smočiti, smrznuti i ne ozlijediti se... uspjeli smo u svemu...na kraju radnoga dana svi smo se sretni razišli...

U nastavku možete vidjeti fotografije.

učiteljice u boravku- Maja Burić i Ivana Marić