Svečano otvorena izložba „Dobriša Cesarić u Požegi“

Autor: Blanka Đimoti Zima, 28. 1. 2022.

U povodu 120. obljetnice rođenja Dobriše Cesarića, a u sklopu projekta „Cesarić u Cesariću“ u Gradskoj knjižnici Požega otvorena je izložba „Dobriša Cesarić u Požegi“ koja je nastala u suradnji OŠ „Dobriša Cesarić“ i Gradskog muzeja Požega. Izložene fotografije dio su muzejskog fundusa koji dosada nije nikada bio prezentiran javnosti. Na izložbi je izloženo desetak panoa s fotografijama i raznim materijalima o Cesariću. Više o samoj izložbi pogledajte u fotoreportaži u prilogu ispod.

Na svečanom otvorenju izložbe sudjelovali su učenici OŠ Dobriša Cesarić, članovi Literarne skupine, koji su čitali Cesarićeve pjesme. Ova je izložba kruna ovogodišnjeg 17. po redu  projekta „Cesarić u Cesariću“. Poslušali smo interpretaciju Cesarićevih stihova u izvedbi  članova literarne skupine osmih i šestih razreda. Učenici su sami odabrali omiljene Cesarićeve pjesme. U programu su sudjelovali: učenici 8. b: Filip Odobašić, Luka Devčić, Dorijan Juhas, Karla Paukner,  učenice 8. a: Nika Berdi i Tea Obradović, učenice 6. a: Benedikta Samaržija   i  Hana Kesić.

Svečanost otvorenja vodila je  Tara Matijević, 8. a, a  Anna Kuzmanović, 8. a predstavila je svoje iskustvo rada na postavu izložbe te se zahvalila svim posjetiteljima na dolasku.

Tehničku podršku, snimanje reportaže o izložbi  i  fotografiranje odradili su učenici  Filip Tušek, 8. a i Matija Repulec, 8. c. Na izložbi su na posebnom panelu izložene Cesarićeve pjesme pisane rukopisnim latiničnim pismom u izvedbi Stelle Kuzmanović, sada učenice 3. razreda Srednje glazbene škole, naše bivše učenice.

Na svečanom otvorenju sudjelovali su i naši dragi prijatelji iz Osnovne glazbene škole.

Lara Grbac, učenica 2. razreda Osnovne glazbene škole uz mentorstvo profesora  Antuna Markulića, mag. mus. izvela je skladbu B. Calatuyud: Valse  i M. Carcassi:  Menuet, Trio et un Variation, op. 21 br. 1

Patrik Zima, učenik 2. razreda  Osnovne glazbene škole izveo je H. Lüders: Izložba siga. Mentorica učeniku je  profesorica  Jasmina Posedi.

Ivana Domanović, autorica izložbe i kustosica Povijesnog odjela Gradskog muzeja Požega zahvalila se svima koji su pomogli oko postavljanja izložbe te rekla nešto više o izloženim predmetima. Na izložbi se mogu vidjeti fotografije nastale u studenom 1977. godine kada je u Požegi i Osijeku održan znanstveni skup posvećen Cesariću kao i više njegovih zbirki pjesama, katalog izložbe iz 1977. godine te skladba Josipa Andrića na Cesarićeve stihove. Cesarić je volio Požegu. Za Požeški je list tada izjavio kako je pio vodu s Tekije te će se doskora opet vratiti u Požegu.

Svečanosti je prisustvovao i dožupan Ferdinand Troha koji dugi niz godina, od samih početaka projekta Cesarić u Cesariću  podržava i prati umjetnički i kreativni rad Cesarića.

Izložbu je u ime Grada Požege otvorio zamjenik gradonačelnika dr.sc. Borislav Miličević naglašavajući važnost Cesarića kao pjesnika, ali i i drugih značajnih velikih Požežana te povezivanja ostavštine književnika i umjetnika s mladim  naraštajima.

Još jednom se od srca zahvaljujemo ravnateljici Gradskog muzeja Požega Mireli Pavličić Hein,  ravnateljici Gradske knjižnice Požega Aleksandri Šutalo i ravnatelju Glazbene škole Požega Alenu Kovačeviću na ukazanom povjerenju u suradnji.

I na kraju, ali nikako najmanje bitna zahvala, ide našoj  ravnateljici škole Zvjezdani Krip, prof. koja je podržala ideju i realizaciju izložbe.

Izložba je postavljena u Galeriji Tunel u Gradskoj knjižnici Požega te se može pogledati do 9. veljače 2022. godine u radno vrijeme knjižnice.

« Ožujak 2024 »