Dani kruha i dani zahvalnosti

Autor: Sandra Halt-Ćuže, 27. 10. 2019.

Priča o kruhu: Od hrane do svetosti

Pod ovim naslovom je i ove, kao i dosadašnjih godina, u našoj školi upriličeno obilježavanje Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje, u petak 25. listopada 2019., u dvorištu ispred škole.

Kada govorimo o danima kruha, tada nas misao neminovno vodi ka zahvalnosti, i to ponajprije zahvalnosti Bogu od koga nam je sve što jesmo i sve što imamo. Osim Bogu, želimo zahvaliti i tolikim nebrojenim marljivim ljudima koji su zaslužni da imamo na svojim stolovima kruh, voće, povrće i tolike divne plodove zemlje. Osim stava zahvalnosti, važno je i moliti Božji blagoslov na nas i nad naša polja i njive da nam nikad ne ponestane hrane. Pri tom ne smijemo zaboraviti u molitvu uključiti i tolike gladne u svijetu. Ne samo gladne kruha, nego i gladne i žedne mira, ljubavi, prijateljstva, ljudskog dostojanstva i tolikih duhovnih darova.

Kroz priredbu u prijepodnevnom dijelu vodile su nas učenice Lana Stankijević i Lucija Karačić, koje su nam objasnile potrebu i važnost kruha kao osnovne namirnice te ispričale njegovu važnost kroz povijest čovječanstva do danas te njegovu materijalnu i duhovnu dimenziju.

Tako su prvi kruh, i to od pšenice i ječma, pekli Egipćani 1500 godina prije Krista. Čuli smo kako su kruh pekli i njegovu važnost u stara antička, rimska vremena, preko srednjega vijeka, devetnaestoga stoljeća pa sve do naših dana. Posebno su istaknule značenje kruha u Bibliji Staroga i Novoga zavjeta. Tako znamo da se Isus rodio u ''gradu kruha'' – Betlehemu i On je na Posljednjoj večeri uzeo naš kruh kako bi ga pretvorio u svoje tijelo, koje blagujemo u svetoj misi.

U priči o kruhu nizale su se recitacije i pjesme učenika nižih razreda koje je pripremila vjeroučiteljica s. Karolina.  Recitacije su recitirale učenice Anna Kuzmanović i Tara Matijević: MOLITVA ZA HRVATSKI KRUH   te DANAS ŽELIM REĆI HVALA. Pjesme koje su pjevali također niži razredi su: DIJELIMO ISTU LJUBAV, DIJELIMO ISTI KRUH;  PRINOSIMO KRUH; KRUH NAŠ DAO SI NAM TI i POVRTNI VALCER.

Osim vjeroučiteljice u programu su sudjelovale i učiteljice: Tanja Zeba sa 2 a razredom i recitacijom: ŠTO RADI PEKAR'; učiteljica Renata Drežnjak sa 4b i plesom na pjesmu JEDAN KRUH NA SVETOM STOLU te učiteljica Zlata Pavlović sa 2b i dvije recitacije: KRUH I PECIVO i SLUŠAJ.

Tada je uslijedio blagoslov kruha, krušnih proizvoda koje su donijeli naši učenici, a koje su napravile vrijedne mame i bake, i svih plodova zemlje kao i svih nas prisutnih, a koji su bili izloženi na stolovima ispred škole. Svoj stol s plodovima zemlje imali su i bili s nama na blagoslovu i učenici naše područne škole Nova Lipa sa svojom učiteljicom.

Blagoslovnu molitvu predvodio je župnik Župe svetog Leopolda Mandića, velečasni Jozo Jurić.

Poslijepodnevna smjena je također imala kratki program ispred škole: nekoliko recitacija i pjesmica u znak zahvalnosti za kruh i plodove zemlje. Blagoslov kruha i plodova predvodio je velečasni Josip Prpić, kapelan Župe svetog Leopolda Mandića.

« Ožujak 2024 »