PREDSTAVLJANJE KNJIGE „RECEPT ZA RADOST, DRUGO, IZMIJENJENO I DOPUNJENO IZDANJE“

Autor: Martina Soukup, 2. 6. 2019.

PREDSTAVLJANJE KNJIGE

RECEPT ZA RADOST,

DRUGO, IZMIJENJENO I DOPUNJENO IZDANJE

Dana 29. svibnja 2019. godine u knjižnici Gimnazije Požega predstavljena je knjiga Recept za radost, drugo, izmijenjeno i dopunjeno izdanje  naše članice Irene Ivetić. Prvo izdanje ove knjige objavljeno je 2007. g. Sada su knjizi dodane pjesme koje je autorica u međuvremenu napisala  i nove ilustracije.

Na samom početku nazočne je pozdravila Rajka Radoš, predsjednica naše Udruge.

Knjigu je predstavila urednica, profesorica Romana Thür.  Recept za radost  je zbirka pjesama za djecu. Posebna vrijednost ove knjige je u tome što su ilustracije naslikala djeca, Irenini bivši i sadašnji učenici ali i djeca iz drugih razrednih odjela i iz drugih škola.            Malih ilustratora je ukupno dvadeset i sedam. To su: Dora Bešlić, Antonio Bistrica, Dora Bradić, Nina Ćuže, Šimun Ćuže, Martin Del Vechio, Lovro Didović, Iva Dražić, Annika Fligić, Noella Fligić, Lana Gilich, Mani Jerkić, Niko Kajinić, Filip Kantor, Jelena Knežević, Lana Kukić, Marko Kundakčić, Lovro Marinović, Tonka Markulić, David Müller, Dora Panđić, Karla Paukner, Luka Perković, Laura Pleša, Matija Repulec, Margareta Varžak i Paola Vlahović. Autorica ilustracije na naslovnici knjige je učenica  Paola Vlahović, a ilustracije na poleđini Jelena Knežević. Likovna urednica knjige je mlada učiteljica Kristina Gašparović, mag. prim. educ. Grafičku pripremu napravio je Tomislav Čenić.

Posjetitelji su mogli uživati u  programu u kojem su sudjelovali učenici OŠ „Dobriša Cesarić“  Požega. Članovi literarno-recitatorske skupine 2.a razrednog odjela govorili su pjesme svoje učiteljice. Njihova imena su: Dora Novoselac, Martin Del Vechio, Filip Kantor, Lovro Didović, Dino Jagetić, Luka Podoljak, Niko Kajinić, Marko Kajinić i Dominik Čokrlić. U glazbenom dijelu programa nastupili su učenici 6. c razrednog odjela. Klara Matošević svirala je na tamburici a Marin Solina na saksofonu.

Uz predstavljanje knjige postavljena je i izložba učeničkih radova, ilustracija koje su objavljene u ovoj knjizi. Izložbu su postavile učiteljice Ivana Brus i Željka Zekić a otvorio ju je član naše Udruge Marinko Markota.

Bio je ovo izniman doživljaj za sve nazočne: roditelje učenika, braću i sestre, bake i djedove, sadašnje i bivše kolege učiteljice Irene Ivetić, za sve ljubitelje pisane riječi koji su se odazvali pozivu. Napunili su knjižnicu te su se donosile dodatne stolice.

Nakon obveznog dijela programa uslijedilo je druženje uz kiflice, kolače, sokove i vino. Kolače su za ovu prigodu ispekle članice naše Udruge a  domaćica  Ivka Golić i domaćin  Zdravko Vranković brinuli su o tome da nitko ne bude ni gladan ni žedan.

Obzirom da je ovo peta knjiga naše Irene, jasno je kako joj, svemu usprkos,  ne manjka ni inspiracije ni energije za rad.Vjerujemo stoga kako će nas autorica uskoro iznenaditi novom knjigom. A do tada – čitajmo ove pjesme, vratimo se u djetinjstvo i pronađimo svatko svoj recept za radost.

29. svibnja 2019. g.                                                                      Knjižnica Gimnazije Požega

PREDSTAVLJANJE KNJIGE „RECEPT ZA RADOST,

DRUGO, IZMIJENJENO I DOPUNJENO IZDANJE“

1. Udruga „Matko Peić“ – pozdravljanje nazočnih i najava
  2. Autorica Irena Ivetić

– pozdravljanje nazočnih

– zahvala njihovim mentorima

– zahvala T. Čeniću koji je knjigu pripremio za tisak

– zahvala ostalima: autoricama postava izložbe IvaniBrus i Željki Zekić,

za uređenje prostora i dizajn ogrlice Aniti Tajzler,„domaćici“ Ivki Golić,

prijateljicama koje su ispekle kolače, vinaru, g. Marinku Markoti

predstavnicima sredstava javnog priopćavanja,

Gimnaziji koja je ustupila prostor ove prekrasne knjižnice

1. Tamburica: Klara Matošević - Arabeska
  2. Urednica Romana Thür i autorica: pitanja i odgovori
  3. Likovna urednica Kristina Gašparović
  4. Saksofon: Marin Solina – Sax Simbole (Jerome Naulais)
  5. Mali recitatori:
  1. Recept za radost – Dora Novoselac
  2. Jutro – Martin Del Vechio
  3. Kišna pjesma – Filip Kantor
  4. Čudesna kapljica – Lovro Didović
  5. Male vrtlarice – Dino Jagetić, Luka Podoljak i Niko Kajinić
  6. Poziv za tebe – Marko Kajinić
  7. Stiže nam ljeto – Dominik Čokrlić
  8. Riječ uzvanika                                             10. Otvorenje izložbe
  9. Ponuda za kupnju knjige                            11. Domjenak

PITANJA UREDNICE ZA AUTORICU

1. Što te je tijekom proteklih godina najviše zaokupljalo u pisanju? Koliko se toga promijenilo od vremena kad si, kao mlada majka i učiteljica, počela pisati za djecu?
  2. Tko su tvoji najvjerniji čitatelji i kritičari? Što si kao spisateljica naučila od njih?
  3. Koliko današnja djeca doživljavaju poeziju? Koja ih tema najviše veseli?
  4. Tvoji su motivi najčešće iz prirode. Jesu li tvoji mladi čitatelji povezani s njom ili ih je informatizacija ipak udaljila od jednostavne svakodnevice?
  5. Možeš li se odlučiti koja ti je tvoja najdraža pjesma, neka za koju si iz nekuh razloga posebno vezana?
  6. Što se krije u tvojoj škrinjici budućnosti? Imaš li kakve nacrte, skice – za svoje male ali i velike čitatelje?

irena1.jpg (627.22 KB)
irena2.jpg (630.03 KB)