Ususret otvorenju izložbe posvećene Cesariću

Autor: Blanka Đimoti Zima, 26. 1. 2022.

Uz 120. obljetnicu rođenja Dobriše Cesarića danas će u Gradskoj knjižnici Požega predstavnici literarne skupine zajedno s kustosicom Ivanom Domanović i profesoricom Blankom Đimoti Zima otvoriti  i predstaviti svojim sugrađankama i sugrađanima  izložbu "Cesarić u Požegi"  posvećenu ovom proslavljenom hrvatskom umjetniku, pjesniku i prevoditelju.

Uz potporu Osnovne škole  „Dobriša Cesarić“ i u suradnji s Gradskim muzejom Požega i Gradskom knjižnicom Požega, nastala je ova posebna izložba.  Zamišljena je kao nekonvencionalan presjek kroz obilje gradiva s naglaskom na Cesarićev boravak u Požegi 1977. godine,   kao prigodan osvrt na sve što je učinio za svoje čitatelje, ali i kao poticaj za budućnost, kako za one darovite učenike koji pišu neka nova lirska sjećanja tako i za one koji ih čitaju.

I u ovo koronsko, pandemijsko  doba kratkih rokova, ubrzanog života i brojnih ograničenja  učenici se vraćaju ishodištima kojima nas uči Cesarić.  Bez sumnje, članovi literarne skupine  su razdoblje izolacije prepoznali kao novu mogućnost rada na onome što posebno vole; pisanju samostalnih literarnih ostvarenja i istraživačkom i kreativnom radu.

Željeli smo stoga da izložba bude svečarska i da rekreira osjećaj ushita kojeg imate kada čitate Cesarićevu poeziju i kada se nađete u srazu sa silnom snagom koja emanira iz njegovih pjesama. Cesarić je primarno baštinik velike europske pjesničke tradicije, a u hrvatskoj književnosti unio je u svom rukopisu one novosti koje ga s pravom svrstavaju uz bok najvećih hrvatskih umjetnika. Nove tehnologije učenicima znače  beskraj, omogućavaju da međusobno komuniciraju.

Međutim, jednako se tako mladi čitatelji osjećaju i bespomoćni u tom virtualnom prostoru ako ne dobivaju odgovor ili barem osnovne koordinate, upute, podstrek za daljnje pisanje, ali i čitanje. Potreba za čitanjem, za poezijom, za književnošću (kulturom) govori da nam je poezija važna. U tom smislu literarna skupina njeguje pisanu riječ, istraživački rad  i odaje počast jednom od najvećih hrvatskih pjesnika.

Jednostavno Cesarić je uvijek znao naći  formulu u riječima i snažnoj poruci koja je, bez obzira koliko se puta mijenjala i kakve je inačice tijekom desetljeća njegov rad poprimao, približiti se mladim čitateljima.

Ovim putem izražavamo  veliko  hvala ravnateljici Gradskog muzeja Požega, i višoj kustosici gospođi Mireli Pavličić Hein na ostvarenoj suradnji i ustupljenim dragocjenim materijalima. Zahvala ide i djelatnicima  Gradskog muzeja Požega: kustosici Andreji Vojnićmuzejskom tehničaru Borisu Knezu.

Izložbu će pratiti  i reinterpretacije  Cesarićevih pjesama  kroz Taktilne  slikovnice koje će Cesarići  raditi na posebnim radionicama uz stručna vodstva kustosice Andreje Vojnić s ciljem  približavanja poezije i umjetnosti općenito slijepim i slabovidnim osobama.

Ovako važna izložba u smještena u prekrasnom prostoru Galerije tunel rezultat je i suradnje s ravnateljicom Gradske knjižnice Požega Aleksandrom Šutalo koja nas je savjetima  i logističkom podrškom pratila  svo vrijeme  pripreme i rada na izložbi. Hvala i knjižničarki Dijani Klarić u istraživačkom dijelu i pronalasku najstarijih primjeraka izdanja Cesarićevih  zbirki.

Zahvaljujemo na suradnji i gospođi Mariji Mikačić, višoj arhivskoj tehničarki Državni arhiv – odjela u Požegi na ustupljenim vrijednim informacijama i materijalima.

Zahvaljujemo se i predstavnicima Grada i Županije na podršci koju nam pružaju u radu s mladima.

« Ožujak 2024 »