Učenici osmih razreda posjetili Vukovar

Autor: Blanka Đimoti Zima, 22. 9. 2021.

Učenici osmih razreda naše škole posjetili su Vukovar u sklopu projekta terenske nastave koju organizira Javna ustanova „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“. Ovim se projektom čuva sjećanje na Domovinski rat, važnost Bitke za Vukovar u obrani Republike Hrvatske. U čuvanju uspomena i edukacije učenika o povijesti grada heroja ovim putem sudjelovala je i naša škola.

Projekt Posjet učenika osmih razreda Vukovaru obvezna je terenska nastava iz predmeta Povijest za učenike osmih razreda svih osnovnih škola u Republici Hrvatskoj.

Učenici 8. a, 8. b i 8. c razreda zajedno sa svojim razrednicama Marijom Glibo Čuljak, Blankom Đimoti Zima i Majom Franić neizmjerno su sretni  što su ipak uspjeli uživo i uz pridržavanje epidemioloških mjera sudjelovati u ovoj terenskoj nastavi. Ternsku nastavu započeli su odličnim predavanjima na temu Domovinskog rata i Bitke za Vukovar s ciljem da prije obilaska memorijalnih mjesta stvore teorijski okvir na koji će se nadovezati posjet stvarnim mjestima stradanja i spomen-obilježjima. Predavanja su bila prilagođena uzrastu učenika te su bila u skladu s programom nastave predmeta Povijest za osmi razred osnovne škole.

Tijekom terenske nastave u Vukovaru učenici su učili o demokratskim procesima koji su doveli do stvaranja suverene i samostalne Republike Hrvatske te kako je ona obranjena u nametnutome ratu. Nakon uspostavljanja teorijskog okvira, učenici posjećuju memorijalna mjesta na širem području grada Vukovara gdje se kroz predavanja stručnih vodiča uvode u događaje koji su se ovdje odigrali ratne 1991. godine. Uz memorijalnu povijest vezanu za Domovinski rat, učenici su se kroz fakultativne aktivnosti mogli upoznati i s povijesnom i kulturnom baštinom grada Vukovara te životom u njemu kroz posjete muzejima i drugim ustanovama.

Projekt je ujedno i način socijalizacije u novom okruženju, prilika za upoznavanje običaja, navika i kulture zavičaja u cjelini, kao i poticaj nastavnicima da primjenjuju korelaciju i integraciju nastavnih sadržaja.

U čuvanju uspomena i edukacije učenika o povijesti grada heroja ovim putem je sudjelovala i naša škola. Učenici su posjetili memorijalne lokacije u Vukovaru uz predavanja vodiča. Posjetili smo Muzej vučedolske kulture, Dvorac Eltz, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruzni put – Put spasa, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Masovnu grobnicu Ovčara te izložbene prostore Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar. Glavni cilj terenske nastave je poruka mira, nenasilja i tolerancije te spoznaja na koji je način stvorena naša domovina. Iz Vukovara smo otišli s važnom mišlju i rečenicom: „Da se ne zaboravi“.

Ostali važni ciljevi ove terenske nastave  su: ukazati na teškoće prilikom nastanka suverene Republike Hrvatske, ukazati na pravo naroda na slobodu i samoodređenje, osuditi rješavanje sukoba primjenom sile, razviti stav učenika prema ratnim razaranjima i ljudskim žrtvama, ukazati na činjenicu tko je agresor, a tko žrtva te osuditi osvajački rat. Svoje doživljaje, razmišljanja i kreativne impresije učenici će moći izraziti u literarnim i likovnim radovima koji će biti objavljeni i izloženi u školi.