Petaši na zanimljivoj i edukativnoj terenskoj nastavi

Autor: Blanka Đimoti Zima, 21. 9. 2018.

Učenici petih razrednih odjela zajedno sa svojim razrednicama odradili su svoju prvu terensku nastavu ove školske godine. Prvo su posjetili  selo Stara Kapela koje je pretvoreno  u „Eko-etno selo Stara Kapela". Kuće u selu su obnovljene i selo privlači sve veći broj turista. Ovaj projekt uspio je spasiti selo od daljnjega propadanja. Do prije nekoliko godina selo je bilo zaspalo u vremenu i zaboravljeno od modernizacije. Tada je nekolicina zaljubljenika u svoj rodni kraj pokrenula inicijativu za očuvanje mjesta, njegove kulture i tradicije, te je selo postalo jedinstvena turistička destinacija na području Slavonije.

Navečer Vas uspavljuje tišina  i mir. Ujutro Vas kroz prozor budi pjev ptica i kukurikanje pijetla, ne truba automobila ili zvonjava mobitela, jer ovdje mobiteli nemaju signala, izjavila je vlasnica imanja. Od naših domaćina učenici su naučili puno o ovom kraju. Područje iznimne tradicije čiji povijesni korijeni sežu u davnu 1275. godinu. Danas je malo, slavonsko selo smješteno između obronaka Požeške gore, biser ruralnog turizma i rado tražena seoska destinacija. Vođeni ljubavlju prema ovom kraju, mještani su, po uzoru na svoje djedove i pradjedove, odlučili vratiti život Staroj Kapeli na drugačijoj, pomalo specifičnoj osnovi kroz projekt eko-etno sela, pretvarajući prostor stare Slavonije u atraktivnu turističku destinaciju – „selo-hotel“, poštujući kanone tradicionalne slavonske arhitekture, kulturne vrijednosti, autohtone običaje.

Učenici su se mogli vratiti korak unatrag, otkriti Staru Slavoniju, ali i način života kojim su živjeli naši bake i djedovi.

.

Nakon razgledavanja Stare Kapele, učenici su se uputili u Pleternicu gdje su prvo bili gosti u Gradskoj knjižnici i čitaonici Pleternica. Knjižnica je danas moderna javna kulturna institucija u kojoj Pleterničani čuvaju i čuvat će kulturu, pisanu riječ i znanje, a zalog tomu su ljudski resursi, bez kojih uz svu tehniku nema napretka. Budućnost knjižnice je neupitna u ovoj novoj zgradi, hramu kulture, koja je zadivila sve one, koji su je posjetili, ili iz Hrvatske ili iz inozemstva. Pleterničani su posebno ponosni na rad svoje knjižnice i vrlo rado u nju n Ona je živo tkivo Grada, i u gradu bez knjižnice mislim da bi život bio nezamisliv, jer je knjižnica u Pleternici "ljubimica" svojih građana i to se pokazalo kroz povijest, a širi se i dan danas. navraćaju, našim novinarima izjavio je ravnatelj knjižnice Franjo Novak.

Učenici su naučili ponešto i o bližoj povijesti. Veliki povijesni događaj u Gradu Pleternici dogodio se 6. prosinca 2014. godine, na Dan Grada i blagdan Sv. Nikole, otvorena je nova velebna zgrada Hrvatske knjižnice i čitaonice Pleternica. Ispred knjižnice postavljena je bista Ivana Šveara, svećenika i povjesničara i pisca prve hrvatske povijesti na hrvatskom jeziku. Nova zgrada, s bogatim knjižnim fondom, je ponos sadašnjih i budućih generacija i svih onih koji su je sagradili,

Učenici su obišli sve odjele knjižnice, naučili puno o Pleterničanima koji su kroz bogatu povijest obilježili kulturu, znanost, sport, umjetnost i obrazovanje.

Nakon ugodnog druženja slijedio je obilazak crkve koja se nalazi u samom srcu bajkovite Pleternice. Ponosno uzvišeno i uzdignuto uzdiže se Svetište Gospi od suza.  Čudesno mjesto susreta, molitve, mira i tišine…. Pleternička oaza! Ovdje su učenici sa svojim razrednicama i asistentima uživali u spokoju i tišini kojeg pruža tiha molitva. Osluškujući  šapat bogate tradicije utkan na svakom koraku ovoga grada, prošetali smo njegovim ulicama i otkrili još jedan biser Požeško – slavonske županije. Razrednice su zajedno s gospodinom Odobašićem na sportskim terenima organizirali i mini nogometni turnir. Veselju nije bilo kraja i to je zasigurno bio najbolji dio terenske nastave. Pobjedu je odnijela ekipa 5.b u sastavu: Domagoj Mesić, kapetan, Dominik Mesić, Ante Kudrić, Gabrijel Čuljak, Matea Janković, Dorian Juhas, Roko Kronšeter, Ivan Mišić i Matej Maglica. Čestitamo pobjednicima, ali i ekipama 5. i 5.c. koje su se vatreno borile. Velika podrška bili su i naši navijači.

Uslijedio je odlazak na OPG Katice Kristić u Požešku Koprivnicu koja se bavi uzgojem ljekovitog bilja. Vrijedna domaćica provela nas je imanjem, uputila u čari postojanja ljekovitih  i atraktivnih biljaka kao što su lavanda, kadulja, smilje, geranij i ružmarin.. Učenici su naučili kako nastaje lavandino ulje, lagani i osvježavajući hidrolat i  nezamjenjivi ljekoviti melemi. Za ugodne sate uz umirujuće i opojne mirise lavande, vrijeme je brzo prošlo.!

Kako prodaja cvjetova na veliko nije isplativa već prve godine napravili smo  jedan mali destilator i počeli proizvodi ulje. Pola smo darovali u promotivne svrhe i učili se trgovanju i menadžmentu. Sada imamo cijelu paletu proizvoda, od eteričnog ulja, suhih cvjetova koje pakujemo u vrećice, hidrolat, sapun i kremu od lavande do nekih ukrasnih predmeta. A uskoro ćemo imati i liker te ulje za masažu. Liker pravim od sorte angustifolia jer ona je više za prehrambene svrhe, za kolače i sladolede, a njezino ulje se može koristiti i kao kapi za želudac. Ona daje malo ulja i zbog toga je jako skupa, izjavila je gospođa Kristić.

Lijepo i ugodno vrijeme, zanimljivi sugovornici, puno novih saznanja učinili su ovu terensku nastavu zabavnom i vrlo poučnom. Radujemo se našim novim putovanjima!